Biežāk uzdotie jautājumi

Kā rūpēties par kublu?

Koka kublam, tāpat kā koka žogam vai terasei no vienkāršiem dēļiem, nepieciešams vairāk kopšanas, salīdzinot ar kubliem no stiklšķiedras vai plastmasas. No otras puses, koka kublam piemīt divas priekšrocības, ko nepārspēs neviens jaunais materiāls – dabiskums un tradīcijas. Tātad, kā rūpēties par savu koka kublu?

 

1. Kubla uzbriedināšanas. Jaunais koka kubls ir jāuzbriedina. Uzbriedināšanas laikā koka poras piesūksies ar mitrumu, tādējādi neļaujot pa mazajām spraugām sūkties laukā ūdenim. Ir normāli, ka jauns kubls ir nedaudz nehermētisks. Plastmasas vai citu materiālu, piemēram, stiklšķiedras, kubliem šādas problēmas nav. Kubli no termiski apstrādātas koksnes izceļas ar ievērojami mazāku ūdens caurlaidību, no šādas koksnes izgatavotos kublus varbūt arī vairs nevajag briedināt.

Kubla uzbriedināšana parasti notiek šādi – vienkārši ielejiet ūdeni kublā līdz malām un atstājiet uz 2–5 diennaktīm.

2. Kubla impregnēšana daļēji aizsargā koksni pret negatīvo mitruma iedarbību. Tas būtu jādara reizi gadā. Tiesa gan, koka kublu, visticamāk, izvēlējāties tā dabiskuma dēļ, tāpēc ar impregnantu vai antiseptiķi labāk pārklāt tikai kubla ārpusi, nevis iekšpusi. Ja vēlaties, lai koksne saglabā savu krāsu, kubla dēļus no ārpuses varat pārklāt ar dabisku koksnes eļļu. Tāpat tiek uzskatīts, ka kā daļējs impregnants var darboties arī ūdenī izšķīdināta jūras sāls.

3. Kublu ietekmējošais mitrums. Kubla koksne nedrīkst pārlieku izžūt. Protams, ja tā ir noticis, tā nav traģēdija, – vienkārši Jums nāksies kublu atkārtoti uzbriedināt. Tāpēc ieteicams siltajā gada laikā kublu turēt piepildītu ar ūdeni, bet, ja kublu nākas nosusināt (vēlaties iztīrīt vai kaut ko salabot), to tukšu nevajadzētu atstāt uz ilgu laiku. Ņemiet vērā, ka kubls nav jāuzpilda līdz pašai augšai (dabiski, ka tajā iekāpušie cilvēki pacels ūdens līmeni un liekais ūdens iztecēs pāri malām). Līdz augšējai malai būtu jāatstāj vismaz 10–15 centimetri, protams, skatoties pēc vajadzības. Ja kubls ir liela diametra, ūdens līmenis pacelsies mazāk, bet, ja tas ir maza diametra, tad ūdens līmenis pacelsies vairāk.

4. Kubls ziemas laikā. Iepriekšējais padoms ir spēkā siltajā gada laikā. Lai gan kublu izmantojat arī ziemā (daži apgalvo, ka tieši tad arī atklājas īstā karstā kubla maģija), labāk ūdeni tajā pastāvīgi neuzglabāt. Pašsaprotami, ka tas pasargās no sasalušā ūdens izplešanās un koka kubla sabojāšanas vai pat salaušanas. Labā ziņa ir tā, ka ziemā pietiek mitruma no apkārtējās vides, tāpēc tuvāk pavasarim nekas papildus nav jādara. Tiesa gan, ja ūdens tomēr sūcas, varat atkārtoti kublu uzbriedināt vai vienkārši nedaudz pievilkt uz kubla esošās stīpas.

5. Kubla pārsegšana. Kublu, ko nelietojat, labāk turēt pārsegtu. Tas jādara, lai kubla ūdenī neiekļūtu netīrumi, dzīvnieki, bet, ja Jums ir mazi bērni, tad tā ir laba doma viņu drošības labad. UAB “Sveikata Tau” kubli parasti jau tiek komplektēti ar vāku. Ja esat kublu nopircis bez vāka, varat to izgatavot vai izmantot plēvi – tā vismaz pasargās no netīrumiem.

6. Kubla ūdens maiņa un tīrīšana. Kā jau tika minēts, kubla koksnei ir daudz lietderīgāk, ja kublā pastāvīgi atrodas ūdens. Tā kā parasti ūdeni mainīt nav pārāk ekonomiski, ieteicams ūdeni attīrīt. Tam ir paredzēti dažādi ķīmiskie dezinfekcijas līdzekļi pret baktērijām un dūņām, kā arī līdzekļi ūdens dzidrināšanai. Tie paši līdzekļi tiek izmantoti arī āra baseinos. Tas ne tikai palīdzēs labāk aizsargāt koksni, bet arī jūs pašus – skaidrs, ka netīrā ūdenī vairojas daudz baktēriju. Aktīvi lietojot kublu, ūdens ir jātīra regulāri. Ja ilgstoši esat aizmirsis to izdarīt, tad jāveic tā saucamā “šoka procedūra”. Tai tiek izmantoti produkti, kas satur bromu, aktīvo skābekli vai hloru.

7. Tīrība. Pirms peldes kublā ieteicams nomazgāties dušā – jo, ja kublā iekāps seši cilvēki ar mērķi tajā nomazgāt netīrumus, drīz vien nevienam nebūs patīkami tur atrasties.